عبور از بحران سیل در مدارس خوزستان با اعتبارات و کمک های مختلف
منبع خبر : روابط عمومي
تاريخ خبر : 13/07/1398

عبور از بحران سیل در مدارس خوزستان با اعتبارات و کمک های مختلف

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: با اعتبارات ملی، استانی، خیران و وزارت نفت از بحران سیل در مدارس و فضاهای آموزشی خوزستان عبور کردیم.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان، مهراله رخشانی مهر در آیین بهره برداری تعدادی فضای آموزشی خوزستان به صورت ویدئوکنفرانسی با گرامیداشت یاد و خاطره "حافظی" بنیان گذار جامعه خیران مدرسه ساز کشور اظهار کرد: از سال 1307 این جامعه بنیان گذاری شد و امروز شاهد ثمره آن در بخش های مختلف از جمله ساخت حدود 30 درصد مدارس کشور در قالب بیش از 130 هزار کلاس درس هستیم.

 

وی در ادامه خبر داد: در سال 96 تعهدات خیران 800 میلیارد، در سال گذشته یک هزار و 200 میلیارد تومان و امسال به یک هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است.

 

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه البته دولت هم تلاش کرده که سهم خود را در پروژه های مشارکتی خیران به خوبی ادا کند، تصریح کرد: از سال 96 تا 98 به میزان یک هزار و 500 میلیارد تومان ردیف اعتبار دولتی برای اجرایی شدن پروژه های مشارکتی بود؛ خوشبختانه در سال 95 میزان تخصیص ردیف دولتی این پروژه ها 100 درصد، سال گذشته 110 درصد و در سال جاری نیز 100 درصد بود.

 

رخشانی مهر با اشاره به اینکه امروز 30 درصد مدارس کشور به تخریب، بازسازی و نوسازی نیاز دارند، بیان کرد: 70 درصد مدارس غیر مقاوم و 30 درصد مدارس هم تخریبی هستند؛ بیشترین مدارس تخریبی در تهران، خراسان رضوی، گیلان، خوزستان و سیستان و بلوچستان و همچنین بیشترین مدارس نیازمند مقام سازی در استان های تهران، آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس و خوزستان قرار دارند.

 

وی عنوان کرد: در حال حاضر میانگین سرانه دانش آموزی 5.2 متر است ولی 10 استان کشور از جمله استان های البرز، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و قم پایین تر از استاندارد کشوری هستند.

 

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور یادآور شد: استان خوزستان در حوزه میانگین سرانه فضای دانش آموزی نیز زیر خط میانگین است ولی برای رسیدن به استاندارد ملی طی سال های اخیر تلاش های بسیاری صورت گرفته است؛ در سال 1395 از محل اعتبارات ملی 8 میلیارد تومان به اختصاص داده شده بود که این رقم در سال 96 به 18 میلیارد، سال گذشته به 107 میلیارد و امسال نیز به 105 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

 

رخشانی مهر با اشاره به اختصاص اعتباری مضاف بر بودجه سنواتی به خوزستان بیان کرد: تعهد خیران مدرسه ساز خوزستانی در سال 95 به میزان 87، در سال 96 نیز 98 میلیارد، سال گذشته 130 میلیارد و در سال جاری 150 میلیارد تومان بوده است.

 

وی در پایان با اشاره به آسیب سیل به 113 مدرسه در خوزستان گفت: با اعتبارات ملی، استانی، خیران و وزارت نفت از بحران سیل در مدارس و فضاهای آموزشی خوزستان عبور کردیم.